Cestujeme do Lisabonu

Mesto na siedmych kopcoch alebo mesto moreplavcov. Lisabon, hlavné mesto Portugalska, leží na juhozápadnom konci Európy a ponúka jedinečnú atmosféru, inšpirácie a skryté zákutia. Poďme sa naň teda pozrieť zblízka.

Mesto sa rozkladá na strmých svahov nad deltou rieky Tejo a má viac ako dva a pol milióna obyvateľov. Vďaka veľmi priaznivým klimatickým podmienkam počas celého roka, je Lisabon jedno z najslnečnejších miest v Európe. Najteplejšie obdobie je počas leta, ale keď sa sem vydáte napr. v októbri, veľký teplotný rozdiel nepocítite.

Na mesto dohliada socha Krista, ktorá je podbná tej v Rio de Janeiro, akurát že je nižšia. Z tohto miesta máte tiež krásny výhľad na Most 25. apríla, ktorý nápadne pripomína Golden Gate Bridge v San Franciscu. Podoba nie je náhodná, stavala ho totiž rovnaká firma.

Zaujímavosťou Lisabonu je najmä jeho neobvyklá poloha v kopcoch, ktorá pripomína San Francisco a rovnako tu narazíte aj na starodávne električky ako v San Franciscu. Ďalšou zaujímavosťou je, že letisko sa nachádza takmer v centre mesta. Lisabon prekvapivo nie je obrovské mesto a ľahko ho prejdete i pešo alebo už spomínanou električkou, ktorá je populárnou atrakciou medzi turistami. V lete je zase obľúbený dopravný prostriedok bicykel, ktorý si môžete požičať na každom rohu.

Magická je stará maurská štvrť Alfama, ktorá je najstaršou a zároveň najkrajšou v Lisabone. Práve tu počuť tlkot historického srdca Lisabonu a atmosféra je tu neopísateľná. Môžete tu vidieť domy s balkónmi plných kvetín, povešanú farebnú bielizeň medzi domami, steny zdobené typickými portugalskými kachličkami azulejos a mozaiky na chodníkoch.

Vďaka unikátnej polohe v kopcoch nájdete v Lisabone množstvo nádherných vyhliadkových terás, tzv. miradouros, z ktorých sa budete môcť kochať úžasnou panorámou mesta. Tými najnavštevovanejšími sú Miradouro da Senhora do MonteMiradouro de Santa Catarina.

Objavte tiež kostoly v kopcoch, zaujímavé miestne múzeá a ráno sa vydajte na rybí trh. Objavovanie Lisabonu je ako nikdy nekončiaca studnica inšpirácie a zážitkov. Ak chcete dopriať vašim nohám trochu oddych, môžete využiť tiež výťahy, ako je napr. Santa Justa, lanovky alebo starodávne električky, vrátane známej Električky č. 28.

Dominantou mesta je Hrad sv. Juraja (Castelo e Sao Jorge), ktorý sa vypína na jednom z lisabonských kopcov a je z neho nádherný výhľad.

Hlavné mesto Portugalska leží na brehoch Atlantického oceána a stopy námorníckej minulosti a rybolovu tu vidieť na každom kroku. Západne od centra mesta sa nachádza štvrť Belém, odkiaľ kedysi podnikal svoje objavné plavby do neznámych končín sveta Vasco da Gama a iní slávní námorníci.

Nad riekou Toje sa týči veža Torre de Belém, ktorá patrí medzi obľúbené miesta v Lisabone. Nachádza sa tu pôsobivý Pamätník objaviteľov, ktorý zobrazuje loď a po nej kráčajúcich odvážnych moreplavcov.

Okrem iného si tu môžete dopriať krémové zákusky pastéis de Belém, ktoré sú typické pre túto oblasť alebo navštíviť starobylý Kláštor hieronymitov, ktorý je najvýznamnejšou sakrálnou pamiatkou v meste a je zapísaný na zozname UNESCO.

V Lisabone narazíte na množstvo parkov, kde si môžete oddýchnuť. Ľahnite si do trávy v Parque de Monsanto alebo navštívte Parque Eduardo VII., v ktorom sa nachádzajú úžasné skleníky s tropickými rastlinami.

Lisabon