Čo navštíviť v Dánsku

V Dánsku sa môžete prejsť po najdlhšej pešej zóne v Európe, ktorá sa volá Stroget. Centrom kultúrneho života sú námestia Kongens Nytorv a Radničné námestie. Symbolom mesta je socha Malej morskej víly, ktorá je vyobrazená podľa námetu dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena.

V blízkosti tejto sochy sa nachádzajú kasárne a aj vojenské zázemie Kastellet, ktoré pochádza zo 17. storočia. Okolo tejto stavby boli obranné valy, ktoré dnes pokryla zeleň a turisti si tam môžu oddýchnuť.

Nachádza sa tu aj niekoľko krásnych zámkov, ako napríklad Rosenborg, Christiansborg, Amalienborg. Navštíviť môžete aj zaujímavé kostoly Frederiks Kirke či Vor Frelsers Kirke. Dominantou mesta je palác Børsen, ktorý kedysi slúžil ako sklad. Pokiaľ chcete vidieť mesto Kodaň ako na dlani, tento pohľad vám ponúkne veža Rundetaarn, ktorá je vysoká 36 metrov.

Návštevu Kodane by ste mohli spojiť aj s prehliadkou prístavu Nyhavn. Nájdete tam aj výborné miestne reštaurácie, v ktorých si určite pochutíte.

V Kodani sa nachádza skvelý zábavný park, ktorý by ste nemali vynechať, pokiaľ cestujete do Kodane s deťmi. Ide o park Tivoli, ktorý vznikol už v roku 1843 a je to najstarší zábavný park v Európe. Taktiež výbornou atrakciou pre deti je Múzeum rozprávok Hansa Christiana Andersena.

Veľmi osobitnou časťou mesta je časť nazývaná Christiania. V toku 1971 ju opustila armáda a dnes táto štvrť funguje ako nezávislý štát.

malá morská víla