Maroko, rozprávková krajina

Len kúsok od Španielska sa rozprestiera krajina, ktorá je úplne odlišná od toho, na čo sme zvyknutí v Európe. Z jednej strany vysoký Atlas, na juhu vyprahnutá púšť Sahara, zo severnej časti Atlantik. Vitajte v Maroku, v krajine Tisíc a jednej noci.

Napriek tomu, že Maroko delí od nášho kontinentu iba Gibraltársky prieliv a po celé stáročia sa podieľalo na formovaní európskych miest, otvára orientálnu bránu do úplne odlišného sveta. Pieskové duny, hlučné námestia, sladká chuť mandlí, vôňa mätového čaju, argánový olej, korenia všetkých chutí, vôní a farieb. Maroko jednoducho očarí všetky vaše zmysly a dostane sa vám hlboko pod kožu.

Obyvatelia a zvyky

V Maroku žije viac ako 33 miliónov obyvateľov, pričom polovicu tvoria Arabi, ďalej Berberi a stretnete tu tiež menšiny Židov a Európanov. Dohovoríte sa tu po arabsky, francúzsky a vo väčších mestách aj po anglicky. Nie je ničím výnimočným, že miestni dokážu použiť v jednej vete hneď niekoľko jazykov naraz.

Čo sa týka kultúrnych zvyklostí, tu možno vidieť značnú priepasť medzi tradičnými európskymi národmi a Marokom. Náboženskú väčšinu v krajine tvoria Moslimovia, ktorí napríklad veria, že ľavá ruka je nečistá, preto podávajú výlučne ruku pravú. Pitie alkoholu je rovnako proti miestnemu náboženstvu, avšak v mestách, ako Marrákeš alebo Casablanca v pohode nájdete aj nočné kluby. Ak plánujete navštíviť mešitu, nezabúdajte, že ženy musia byť zahalené a hlavu musia mať prikrytú šatkou. Pred vstupom do mešity je potrebné vyzuť si obuv, čo platí rovnako pre mužov aj pre ženy.

Maročania sú veľmi príjemní a pohostinní ľudia, ktorí si ctia svoju kultúru a tradície. Väčšina turistov, ktorí sa vrátia z tejto rozprávkovej krajiny, majú veľmi pozitívny obraz o miestnych.

Zaujímavé miesta v Maroku

Fes el Bali je najstaršou murovanou časťou v Maroku. Táto stavba bola postavená v 8. storočí n.l. a je známa najstaršou univerzitou na svete. V roku 1981 bola zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a môžete ju tiež poznať pod názvom Medina Fez.

Kroky väčšiny turistov v Maroku smerujú do mesta Marrákeš (Marrakech). V tomto meste zažijete dokonalú súhru starého a nového Maroka.

Pri ceste do Maroka, určite nevynecháte mesto Casablanca, keďže práve tu sa nachádza medzinárodné letisko. Okrem toho tu nájdete aj tretiu najväčšiu mešitu na svete. Casablanca je najväčšie a najľudnatejšie mesto Maroka.

Za videnie stojí aj hlavné mesto Maroka - Rabat. Je to pokojné mesto, ktoré je známe vysokou vežou a minaretom z 12. storočia.