Eiffelova veža

Pokiaľ budete v Paríži, nevynechajte prehliadku slávnej Eiffelovej veže. Z jej najvyššej plošiny sa vám naskytne nezabudnuteľný pohľad na krajinu až do 70 kilometrov!

Táto veža bola postavená v roku 1889 a až do roku 1931 bola označená za najvyššiu stavbu na svete. Meria 342 metrov, váži 7 300 ton a vytvoril ju Gustav Eiffel. V čase jej vzniku sa budova nevyhla kritike mnohých slávnych umelcov. Napríklad spisovateľ Guy de Maupassant tvrdil, že rád chodí do reštaurácie, ktorá sa nachádza na 1. poschodí veže len preto, aby sa na vežu nemusel pozerať. Dnes Eiffelovu vežu navštívia ročne milióny turistov, pretože sa stala symbolom Paríža. Stavbou Eiffelovej veže sa inšpirovala aj Petřínska rozhľadňa v Prahe.

V nohách veže sa nachádzajú 3 výťahy. Tie vás vyvezú na 3 vyhliadkové plošiny. Ak ste zdatnejší športovec, môžete sa vydať hore aj po schodoch. V tomto prípade na vás čaká 360 schodov.

Na prvej plošine nájdete reštauráciu, kaviareň, bufet, poštu a kino, kde premietajú filmy o veži. Na túto vyhliadkovú plošinu sa zmestí až 3000 ľudí naraz.

Druhá vyhliadková plošina je známa reštauráciou Le Jules Verne. Tiež sem ide výťah alebo sa sem môžete dostať aj po svojich. Na tejto plošine môže byť naraz už len 1600 ľudí.

Na tretie poschodie sa dostanete jedine výťahom. Na vyhliadkovej plošine môže byť naraz už len 400 ľudí. Je to úžasný zážitok a keď máte šťastie a krásne počasie, môžete vidieť až do vzdialenosti 70 km. Nachádza sa tu aj meteorologické observatórium.

Eiffelova veža Paríž