Pantheon

V úplnom centre Paríža na ostrove Cité, nájdete ďalší symbol mesta. Notre-Dame patrí medzi najobľúbenejšie pamiatky. Ročne ho navštívi až 14 miliónov turistov. Prehliadnuť Notre-Dame si môžete aj zadarmo.

Notre-Dame je obdivuhodná stavba v gotickom štýle, ktorá je pre obyvateľov Paríža symbolom kresťanstva už niekoľko storočí.

Na jej mieste kedysi stál kostol, no v roku 1163 na jeho troskách začali s výstavbou katedrály. Výstavba trvala naozaj dlho. Dokončená bola až na začiatku 14. storočia.

Počas Francúzskej revolúcie katedrála utrpela značné škody, preto musela prebehnúť v rokoch 1845 – 1864 rozsiahla rekonštrukcia. Dnes je katedrála dlhá 130 metrov a na šírku meria 48 metrov. Zmestí sa do nej až 6000 veriacich.

Sprístupnená je aj veža a vstup do nej sa nachádza v severnej veži. Ak sa chcete dostať až na vrchol, musíte prekonať 387 schodov. Tam sa môžete pozrieť na obrovský 13 tonový zvon Emmanuel, ktorý sa nachádza v južnej veži. Samozrejme sa môžete kochať krásnym pohľadom na centrum Paríža.

Jej interiér je tiež veľmi zaujímavý. Nachádza sa tam socha Panny Márie zo 14. storočia, bronzový oltár od Jeana a Sebastiana Touretových, 114 krásne zdobených kostolných lavíc a klenotnica, ktorá sa nachádza v bývalej sakristii. V nej sa nachádzajú aj staré rukopisy a rúcha.