Trhovisko v Marrákeši

Jednou z hlavných aktivít väčšiny turistov v Marrákeši je nakupovanie a určite sa tomu nevyhnete ani vy. Veď ako sa dá odolať trhom, kde nájdete naozaj všetko od výmyslu sveta?

Hlavný trh sa nachádza na námestí Djemaa el-Fna a môžete tu nakúpiť koreniny všetkých chutí a vôní, suveníry, marockú medicínu, kozmetiku, sušené a čerstvé ovocie, pozrieť si zaklínačov hadov alebo sa odfotiť s opicou. Pri potulkách trhoviskom sa dostanete až do uličiek, kde každá ulička ponúka špecifický tovar a nájdete tu aj malé dielničky s ručne vyrobenými produktami. Pri nákupoch určite nezabúdajte zjednávať a diskutovať o cene. Tento rituál je doslova súčasťou marockej kultúry. Ak budete mať úspech, dokážete cenu v pohode zjednať aj o 30%-40% z pôvodnej sumy. Pripravte sa však na to, že predavači sú všetkými masťami mazaní a používajú špeciálne stratégie od pochvál až po pozvania na čaj. Všade sa bez problémov dorozumiete po anglicky, i keď po francúzsky hovorí skoro každý Maročan.

Trh je najviac pulzujúcim miestom v celej severnej Afrike a to i napriek skutočnosti, že jeho názov v preklade znamená “zhromaždisko mŕtvych¨. Až do 19. storočia bol totižto miestom popráv.

Počas dňa je Djemaa el-Fna väčšinou poloprázdne trhovisko, za čo môžu najmä vysoké teploty šplhajúce sa cez štyridsať stupňov. So západom slnka sa však začína meniť k nepoznaniu. Zrazu tu vyrastie desiatka pouličných reštaurácií, prichádzajú umelci, tanečníci, krotitelia hadov, cvičitelia opičiek, hudobníci, akrobati a toto miesto sa mení na úchvatné divadlo pod holým nebom. Všade je rušno a živo a odrazu neviete, kam sa skôr pozerať. Každý je obklopený hlúčikom ľudí a všetko sa odohráva za zvukov orientálnej hudby a nekončiaceho smiechu.

Djemaa el-Fna Marrákeš