Sintra, portugalská rozprávka

Sintra je malebné portugalské mestečko, ktoré je vďaka fascinujúcim historickým budovám a nádherným scenériám najobľúbenejšou turistickou zastávkou počas návštevy Lisabonu. Navyše, história tohto mesta je spojená s jedným príbehom o veľkej láske.

Mestečko Sintra leží asi 25 km od Lisabonu a dostanete sa sem jednoducho vlakom, priamo z lisabonskej stanice. Vlaky premávajú každých 20 minút a cesta trvá približne 40 minút.

Sintra sa rozkladá na pohorí, v prírodnom parku Sintra-Cascais. Preslávené je najmä svojim hradom, palácmi a romantickými budovami. Mesto dlhé roky slúžilo ako sídlo portugalskej kráľovskej rodiny, preto sa tu nachádza množstvo úžasných stavieb. Rovnako, ako mnoho ďalších portugalských miest je Sintra zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Najkrajšou stavbou v Sintre a zároveň jednou z najnavštevovanejších v celom Portugalsku je palác Palacio da Pena. Palác je skutočne magický a je ako vystrihnutý z rozprávky Tisíc a jeden nocí. Pôvodne sa na tomto mieste vypínal kláštor, ktorý v roku 1755 zničilo zemetrasenie a postupne začal chátrať. V roku 1838 sa malebné miesto portugalskej Sintry zapáčilo kráľovi Ferdinandovi II. a rozhodol sa ruiny starého kláštora prestavať na letné sídlo svojej rodiny. V roku 1840 povolal nemeckého inžiniera, baróna von Eschwege, ktorý mal uskutočniť jeho predstavy. A práve tu sa dostávame k spomínanému príbehu o láske. Povráva sa, že kráľ Ferdinad II. bol natoľko zaľúbený do svojej manželky Márie, že ho to inšpirovalo pri prestavbe a spoločne vytvorili stavbu, ktorá je doslova romantickým miestom. Palác je stavbou aká nemá obdoby už len v tom, že zastupuje všetky obdobia a všetky architektonické štýly ako renesančné, gotické a manuelske prvky. Interiér zdobia úžasné detaily a orientálne prvky. Za videnie stojí napr. Tanečná sála s orientálnym porcelánom a štyrmi nosičmi pochodní v životnej veľkosti. V Arabskej komnate sa zase nachádzajú nádherné fresky, ktoré sú asi najkrajšie v celom paláci. Z pôvodného kláštora kráľ zanechal kaplnku, ktorá ukrýva nádherný alabastrový retábl zo 16. storočia. Palác Palacio da Pena obklopuje rozsiahly park Parque da Pena s altánkami, vežičkami, vodotryskami a úžasnou flórou.

Sintra je fascinujúcim miestom, v ktorom dýcha romantika na každom kroku. Niet sa čomu čudovať, že si podmanila i takého básnika, akým bol Lord Byron. Ten v mestečku strávil niekoľko mesiacov a označil ho za raj na zemi.

Ďalším obľúbeným miestom v Sintre je Palacio Nacional de Sintra (Národný palác). Tento palác slúžil kráľovskej rodine od polovice 15. storočia a zachoval sa takmer v pôvodnom stave. Určite ho neprehliadnete vďaka veľkým kužeľovitým komínom. Sú také výrazné, že sa stali emblémom mesta. Hrad je maurského pôvodu a neskôr bol prestavaný na sídlo portugalskej kráľovskej rodiny.

V ulici Rua Barbosa do Bocage stojí palác Quita da Regaleira, ktorý pôsobí doslova tajomne. Dal ho postaviť výstredný milionár Carvalho Monteiro, ktorý bol významný portugalsko brazílsky obchodník. Sídlo v sebe spája renesančné, gotické a manuelske prvky. V okolí paláca sa nachádza prekrásna kaplnka, veľký park s jazerami, jaskyňami a fontánami. Tajuplná je najmä studňa Poco Iniciatico, ktorá je hlavným lákadlom turistov. V skutočnosti ide o dve studne, v ktorých je vybudované špirálové schodisko a pôsobí ako obrátená veža.

V okolí Sintry sa nachádza národný park Sinta Cascais a park Sintra Mountain Range, v ktorých si môžete dopriať oddych a kochať sa dokonalými prírodnými scenériami.

Dokonalou romantickou bodkou za celou návštevou Sintry je Cabo da Roca, najzápadnejší bod Európy.

Do Sintry si naplánujte celodenný výlet, aby ste mali dostatok času spoznať všetky jej krásy. Na konci prehliadky určite budete súhlasiť s Lordom Byronom, že Sintra je jednoducho pozemský raj.

Sintra, portugalská rozprávka