Po stopách Pabla Picassa

Málaga je nielen krásne kultúrno historické mesto, ale je zároveň i rodiskom slávneho maliara Pabla Picasso. Málaga je na umelca patrične hrdá a dnes tu nájdete veľa miest, ktoré sú spomienkou na jeho tvorbu a život. Vyberte sa s nami po jeho stopách!

Pablo Ruiz Picasso sa narodil 25. októbra 1881 v španielskej Málage. Povráva sa, že bol veľmi nadaným dieťaťom a vedel maľovať skôr, ako začal rozprávať. Jeho prvé slovo vraj bolo “piz¨, čo je skrátená verzia od lápiz, teda ceruzka. Jeho otec bol rovnako maliarom a keď mal Pablo 13 rokov, poveril syna, aby domaľoval na jeho obraze nohy holubovi. Keď sa vrátil, nemohol uveriť vlastným očiam. Kresba jeho syna bola priam dokonalá. Na začiatku svojej tvorby sa Picasso sústredil na maľovanie autoportrétov a portrétov prevažne rodinných príslušníkov. Neskôr odišiel študovať do Madridu, Barcelony a svoj prvý ateliér si otvoril v Paríži.

Casa Natal Picasso Museum

V historickom centre Málagy, na námestí Plaza de la Merced, sa nachádza Picassov rodný dom - Casa Natal. Dom má niekoľko poschodí a dozviete sa tu všetko o umelcovom živote, môžete si pozrieť jeho rodinné fotografie a tiež jeho osobný stôl. V dome tiež nájdete tvorbu jeho otca (José Ruiz Blasca), knižnicu a výskumné centrum. Múzeum je otvorené denne a vstupné je 3 eurá. Z umelcovej tvorby tu môžete vidieť pár grafík a ilustrácií, ale tie najväčšie diela tu nehľadajte. Za tými sa musíte vybrať do Museo Picasso v Buenavista Palace.

Museo Picasso

Múzeum bolo otvorené v roku 2003 a je celé venované tvorbe Pabla Picassa. Nájdete tu viac ako 285 jeho diel, ktoré múzeu prevažne darovali jeho rodinní príslušníci. O vznik múzea sa zaslúžili najmä Christine a Bernard Ruiz Picasso - maliarova nevesta a vnuk. Tí darovali múzeu významné diela z jeho kolekcie. A tak sa zrodilo miesto, ktoré nadchne všetkých milovníkov umenia. Nachádza sa tu tiež knižnica a archív fotografií a dokumentov z maliarovho života. Z tých významnejších diel sa tu nachádza Olga Kokhlova a Mantilla, Matka a dieťa a tiež mnoho náčrtov a keramiky.

Neďaleko múzea narazíte na krásny kostol Svätého Jakuba, v ktorom bol Picasso pokrstený a dodnes tu majú jeho krstný list.