Park Ria Formosa

Prírodný park Ria Formosa je jedným z najkrajších miest v Portugalsku, a to nielen pre rozmanitú krajinu, ale aj pre svoju jedinečnú polohu.

Park bol zvolený ako jeden zo siedmich prirodzených divov Portugalska a je to jedna z troch chránených oblastí, ktorú si určite nemôžete nechať ujsť počas návštevy regiónu Algarve. Ria Formosa je jedinečná pobrežná lagúna a spleť kanálov, ostrovov, bažín a pláži, ktorá sa vplyvom nepretržitého pohybu vetra, prúdov a prílivu neustále mení.

V roku 1987 bol Ria Formosa vyhlásený za prírodný park. Má rozlohu približne 18 000 hektárov a pred morom ho chráni 5 okolitých ostrovov a 2 polostrovy: polostrov Ancão, ktorý miestni obyvatelia nazývajú ostrov Faro, ostrov Barreta, známy ako Ilha Deserta, Culatra, Armona, Tavira, Cabanaspolostrov Cacela. Táto úžasná oblasť sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Algarve.

Park bol kvôli svojim prírodným črtám a geografickej polohe zaradený medzi mokrade celosvetového záujmu. Táto chránená oblasť zahŕňa ostrovy a ostrovčeky, močiare, duny, soľné jazerá, lagúny so sladkou vodou, prírodné oblastilesy, ktoré sú domovom rozmanitej faunyflóry.

Ria Formosa je miestom rôznych druhov vtákov, obzvlášť vodného vtáctva. Predstavuje dôležitú zastávku počas ich migračnej cesty medzi Európou a Afrikou a počas zimovania pravidelne hostí viac ako 20 000 vtákov. Symbolom tohto miesta sú najmä farebné plameniaky, ale stretnete tu aj také jedinečný druhy ako je fialový bažant.

Ria Formosa je tiež známa veľmi starým plemenom psa, ktorým je Portugalský vodný pes. Toto plemeno je pôvodom práve z Algarve a v minulosti mu hrozilo vyhynutie.

V Parku môžete okrem sledovania rôznorodých druhov zvierat, zažiť napríklad výlet loďou alebo na bicykli a zoznámiť sa s týmto jedinečným miestom ešte viac.