Horniman múzeum

Horniman múzeum sa nachádza v londýnskej časti Lewisham v oblasti Forest Hill. Toto múzeum nesie názov po Frederickovi Johnovi Hornimanovi, ktorý obchodoval s čajom, ale okrem toho zbieral artefakty z celého sveta. V roku 1901 otvoril verejnosti časť svojho domu, aby sa aj ostatní mohli kochať krásnymi predmetmi, ktoré počas svojho života nazbieral. Jeho zbierky sa tak rozširovali, že bolo nevyhnutné postaviť budovu múzea.

Medzi najpopulárnejšiu zbierku múzea patrí zbierka vypchatých zvierat. Nachádza sa tam aj veľké akvárium morských rýb. Významnou časťou múzea je aj knižnica, v ktorej sú uložené knihy až zo 16. Storočia a dokonca aj pár originálnych rukopisov. Najvýznamnejším je album pôvodných kresieb morských sasaniek, ktoré namaľoval P. H. Gosse. Gosse bol v tej dobe jeden z najuznávanejších prírodovedeckých vedcov a spisovateľov.

Múzeum obklopuje 65 000 m2 záhrad, ktoré patrili rodinnému domu, ktorý Horniman otvoril verejnosti. V tejto prírodnej oáze v ruchu veľkomesta sa môžete poprechádzať medzi záhonmi ruží, liečivými bylinami a rôznymi kvetmi.

V záhradách uvidíte aj viktoriánsky skleník, náučnú cestičku a oblasť so živými zvieratami. Náučný chodník je najstarší v Londýne. Cieľom tohto objektu bolo vytvoriť prírodu bez zásahov človeka, ktorá je domovom širokej škály rastlín, vtákov a hmyzu ale aj ďalších zvierat. Pokiaľ si chcete oddýchnuť od veľkomesta, môžete si tu spraviť piknik a zrelaxovať.

Horniman múzeum Londýn