O prvé zbierky sa zaslúžil írsky lekár Hans Sloan, ktorý po celý jeho život zbieral sušené rastliny, vypchaté zvieratá a ľudské kosti. Pred vznikom Prírodopisného múzea boli jeho zbierky umiestnené v Montague House.
Výstava múzea sa snaží priblížiť základným témam, ako sú napríklad ekológia a vznik našej planéty alebo vývoj človeka. Na túto tému sa dozviete množstvo zaujímavých informácií aj vďaka interaktívnym metódam. Múzeum sa rozdeľuje na tri úseky: sála Života, sála Zeme a Darwinovo centrum.
V sále Života vás určite zaujme výstava Ecology, ktorá skúma prírodu a postavenie človeka v prírodnom reťazci. Uvidíte realistickú repliku dažďového pralesa, kosti a exponáty dinosaurov, jaštery v reálnej veľkosti sadrový odliatok kostry diplokoka, ktorý žil ešte v druhohorách.
V sále Zeme budete zasvätení do histórie našej Zeme. Môžete skúsiť aké je zažiť zemetrasenie v samoobsluhe v Japonsku. Uvidíte aj kolekciu minerálov, krištáľov a drahých kameňov.
Posledná časť dostala meno po Charlesovi Darwinovi. V tejto časti nájdete jeho herbáre, 3 milióny exemplárov rastlín, 17 miliónov vzoriek hmyzu a neuveriteľný osemmetrový exponát hlavonožca, ktorý bol vylovený neďaleko Falklandských ostrovov.