Južná strana Dublinu

Južná strana je bohatšia ako tá severná.

Oporným bodom prehliadky je najstaršia írska univerzita, Trinity College. Študovali na nej niekoľkí významní ľudia, ako napríklad Jonathan Swift, Oscar Wilde alebo Samuel Beckett. Ďalšou zaujímavosťou univerzity je, že sa v nej nachádza prastará harfa, ktorá kedysi patrila Brianovi Boruovi.

V Trinity College sa organizujú populárne náučné výstavy v miestnej Vedeckej galérii, do ktorých máte vstup zdarma. Ak si chcete príjemne oddýchnuť od ruchu mesta, môžete si sadnúť do univerzitného parku.

Na južnej strane sa nachádza známa Grafton Street. Ide o nákupnú ulicu s veľmi dobrou atmosférou, ktorú vytvárajú miestni pouliční umelci. Na konci ulice nájdete mestský park - St. Stephen's Green. Zaujímavosťou je, že do roku 1877 nebol sprístupnený verejnosti, no práve v tomto roku sa podarilo zrušiť toto obmedzenie právnikovi Arthurovi Guinesseovi.

V blízkosti námestia sa nachádza archeologicprírodovedecká časť Národného múzea, Národná knižnica a Národná galéria.

Významné architektonické budovy nájdete smerom na západ od Trinity. Medzi najznámejšie patrí budova bývalého parlamentu, Centrálna banka, Dublinský hrad, radnica, ktorá pochádza z 18. storočia a známy Christ Church.

Vedľa Christ Church je budova Dublinia, kde môžete vidieť výstavu vikingskej kultúrystredovekého Dublina. V okolí sa nachádza aj katedrála sv. Patrika, ktorá je poslednou stanicou každoročného sprievodu počas osláv sv. Patrika.