Porto, najkrajšie mesto Portugalska

Ak chcete čo najlepšie spoznať Portugalsko, urobte si výlet do Porta. Spiatočné letenky cez nízkonákladovú spoločnosť Ryanair vás vyjdú okolo 109 eur s odletom z Krakowa.

Porto je druhé najväčšie mesto Portugalska a často prezývané i ako mesto mostov, vína a korkov. Je pôvabné, útulné a ponúka dokonalý estetický zážitok. Mnohí o ňom hovoria ako o najkrajšom meste Portugalska, ktoré vás chytí za srdce, napriek tomu Porto stále patrí k menej objaveným turistickým destináciám. Má to aj svoje výhody, pri návšteve Porta sa nemusíte predierať húfmi turistov ako je to v iných európskych mestách.

Porto má značne kopcovitý reliéf a pri jeho objavovaní sa musíte pripraviť na to, že dáte zabrať svojim nohám. Prvé kroky turistov smerujú do historického centra - Ribeira, ktoré je zapísané na zozname UNESCO. Počas prechádzky promenádou si môžete vychutnať dokonalý pohľad na mesto a jeho staré farebné domčeky.

Dominantou Porta sú jeho mosty, ktorých tu je dohromady šesť. Najznámejšie mosty sú Ponta Maria Pia, na ktorého výstavbe sa podieľal Gustav Eiffel a Ponte Dom Luís I. Popod mosty preteká rieka Douro a práve v Porte ústi do Atlantického oceána.

Ak sa rozhodnete ubytovať priamo v centre, väčšinu zaujímavých miest budete mať priamo na dosah. Napriek tomu by ste si mali vyskúšať prepravu tradičnými električkami, ktorými sa preslávilo hlavne San Francisco, ale ktoré pôvodne pochádzajú práve z Porta.

Jednou z najstarších stavieb v Porte je katedrála Sé do Porto, ktorá pochádza z 12. storočia. Stojí na kopci a ponúka úžasný výhľad na mesto. Ďalší skvelý výhľad si môžete dopriať z veže Torre dos Clérigos, ktorá je vysoká 75,6 metrov a na jej vrchol musíte zdolať približne 240 schodov.

Porto je zážitkom nielen estetickým a historickým, ale i gastronomickým. Jedlo je tu naozaj vynikajúce a každý milovník dobrého jedla si tu príde na svoje.

Porto najviac preslávilo portské víno, ktoré sa vyvážalo najmä do Veľkej Británie. Spolu s korkom patrí stále medzi najdôležitejšie vývozné komodity.

Porto