Ano Mera

Ano Mera je druhé najväčšie mesto na ostrove Mykonose a zároveň jedno z najstarších. Je pokojnejšie než Chora a prídu si tu na svoje najmä milovníci histórie, keďže je domovom hneď dvoch kláštorov.

Ano Mera sa nachádza 8 kilometrov od hlavného mesta je výnimočné tým, že aj keď tu nájdete množstvo luxusných hotelov, stále si zachováva svoju pokojnú atmosféru. Miestni obyvatelia sa sústredia na svoje každodenné aktivity a nenechajú sa rušiť turistami, ktorí na toto miesto prichádzajú.

V blízkosti Ano Mera sa nachádza zaujímavý kláštor Panagia Tourliani, v ktorého kostole nájdete nádhernú zbierku od krétskeho maliara a tiež nádoby a rúcha. Na nádvorí kláštora sa nachádza zvonica a mramorová fontána, ktoré rozhodne stoja za videnie. Tento kláštor založili v roku 1542 dvaja mnísi z ostrova Paros.

Hrad Gyzi pyšne stojí nad Ano Mera. Pochádza z 13. storočia a zachovali sa z neho už len ruiny. Bol postavený za vlády šľachtickej rodiny Gyzi a slúžil na ochranu pred pirátmi a nepriateľskými útokmi. Nachádzajú sa tu aj zrúcaniny starobylého mesta Mykonos, pozostatky starého trhu, cintorín a zrúcaniny pôvodného opevnenia.

V blízkosti hradu stojí kláštor Paleokastro pochádzajúci z 18. storočia. Je postavený v typickej architektúre, v ktorej sa nesú aj ostatné stavby na súostroví Kyklady. Názov kláštora je odvodený od hradu Gyzi, ktorý sa v minulosti nazýval Paleokastro, čo v preklade znamená starý hrad.