Španielske schody

Žiadny návštevník Ríma nemôže vynechať prechádzku po Španielskych schodoch. Tie spájajú Španielske námestie s kostolom Najsvätejšej trojice. Jedná sa o najväčšienajstaršie schodisko v Európe. Týchto 138 travertínových schodov dostalo pomenovanie Španielske preto, že v skutočnosti sú dielom Španielov.

S výstavbou týchto schodov sa začalo v roku 1732 a práca trvala tri roky. Výsledkom je 138 schodov so záhradnými terasami.. Na schodisku sa striedajú rovné a zakrivené línie, ktoré dodávajú stavbe pocit voľnosti.

V súčasnosti Španielske schody patria medzi jednu z najnavštevovanejšie pamiatky v Ríme. Taktiež sa tu konajú módne prehliadky a mnoho kultúrnych akcií. Tento objekt sa veľakrát vyskytuje aj v talianskych filmoch. Najideálnejším obdobím na návštevu je jar, kedy schodisko prekvitá rôznymi farbami.

Na spodnej strane schodiska sa nachádza fontána, ktorá ma zaujímavý tvar potápajúcej sa lode. Jej autorom je slávny sochár Pietro Bernini. Nad schodmi možno obdivovať Obelisk Sallustiano, ktorý sem bol premiestnený z antických Sallustianskych záhrad.

Po ceste hore si môžete po pravej strane prehliadnuť Keats-Shelly Memorial House, čo je miesto kde zomrel básnik John Keats – jeden z veľmi známych básnikov anglického romantizmu. V súčasnosti sa tu nachádza múzeum venované významným spisovateľom 19. storočia. Keď tieto schody zdoláte, budete odmenený nezabudnuteľným pohľadom na Rím.