5 pamiatok v Aténach, ktoré musíte vidieť

Atény sú mesto s najbohatšou a najstaršou históriou v Európe. Pamiatky, ktoré sa v meste nachádzajú pochádzajú ešte zo staroveku a patria do svetového zoznamu UNESCO.

Akropola

História aténskej Akropoly sa začala písať už pred 3500 rokmi. Táto mohutná stavba sa nachádza na skalnatom kopci. Nachádza sa v nej veľmi známy chrám Parthenon, ktorý vznikol po Grécko-perzských vojnách. Z tohto obdobia pochádza väčšina pamiatok, ktoré sa zachovali. Medzi sa patrí Erechtheion alebo Propyleje - vstupná brána a mnoho ďalších menších chrámov.

Dionýzovo divadlo

Dionýzovo divadlo nájdete v aténskej akropole. Je to najstaršie divadlo na svete. Vystupovali tu prví herci a vznikali tu legendárne divadelné hry.

Štvrť Plaka

Pod Akropolou sa nachádza veľmi tichá štvrť Plaka, kde už v antike žili ľudia. V tejto oblasti nesmú jazdiť autá. V Plake sa zachovali domy s egejskou architektúrou, v ktorých stále bývajú Aténčania.

Grécky parlament

Parlament sa nachádza oproti slávnemu námestiu Syntagma. Ide o krásny palác, ktorý má žltú fasádu s časťami mramoru. Jeho interiér tvoria významné maľby a je vyzdobený zlatom. Budova tohto paláca, ktorá je postavená v neoklasicistickom štýle, bola dokončená v roku 1843 a odvtedy v nej sídli grécky parlament. Kedysi sa o jej priestory delili s parlamentom aj kráľovské rodiny, ale v roku 1924 bola monarchia zrušená.

Hadriánova knižnica

Hadriánova knižnica sa nachádza v starovekej Agore, ktorá kedysi slúžila ako trh. Táto knižnica je najvýznamnejšia z obdobia antiky. Ide o mohutnú stavbu, ktorú tvorilo viac ako 100 mramorových stĺpov.