Sviatok sv. Patrika

Sviatok sv. Patrika je v Írsku veľmi slávnostná udalosť. Pokiaľ budete počas neho v Dubline, určite nezmeškajte slávnostný sprievod. Ide o päťdňovú udalosť, na ktorú chodia tisícky turistov a je považovaná za otvorenie turistickej sezóny v meste.

Oslavy sv. Patrika pôvodne oslavovali svätca, ktorý v Írsku pomohol zaviesť kresťanskú vieru. V minulosti tieto oslavy začínali sv. omšou, pokračovali slávnostným sprievodom a všetko sa to ukončilo v pohostinstve, pretože tento deň bol aj posledným pôstnym dňom, a to sa patrilo osláviť.

Dnes sa tento kresťanský aspekt bohužiaľ vytratil. Ľudia sa obliekajú do zelených šiat a chodievajú sa pozerať na sprievod. Ten začína na severnej strane mesta na námestí Charlesa Parnella. Počas sprievodu budete mať možnosť vidieť prepracované kostýmy, ktoré sa každý rok menia. Pokiaľ chcete mať dobrý výhľad na sprievod, je potrebné si dostatočne dopredu obsadiť svoje miesto. Všetko sa končí v Katedrále sv. Patrika a nasleduje zábava v kluboch a baroch v celom meste.

Toto všetko svedčí o tom, že sa Írska spoločnosť v poslednom čase sekularizuje. Napríklad kresťanské sviatky sú dni voľna, ktoré už nemajú pôvodné názvy ale sú označené ako "bank holiday". Jedným z tých, ktorý tiež stratil svoj pôvodný názov je aj sviatok Zoslania Ducha Svätého.