Holocaust Mahnmal

Medzi Brandenburskou bránou a námestím Potsdamer Platz v srdci mesta sa nachádza pamätník holocaustu. Myšlienka pamätníka pochádza z 80. rokov, zrealizovaný bol až v roku 2003.

Podobne ako u iných budov či námestí v Berlíne, aj na pamätník bola vypísaná architektonická súťaž. V roku 1944 sa jej víťazkou stala Christiane Jacob Marková, ale návrh čiernej betónovej dosky, kde by boli napísané mená všetkých obetí holocaustu, sa nepáčili vtedajšiemu nemeckému kancelárovi Helmutu Kohlovi. Ten projekt označil za príliš megalomanský. O tri roky neskôr bola vypísaná ďalšia súťaž. Tú vyhral newyorský architekt Peter Eismann a sochár Richard Serr.

Pamätník tvorí 2711 šedých betónových kvádrov rôznej výšky. Tie sa rozkladajú na ploche viac než 19 000 m2. Tento pamätník holocaustu z výšky evokuje dojem vĺn.

Pod pamätníkom sa nachádza informačné centrum, ktoré ponúka archív filmového, zvukového a obrázkového materiálu súvisiaceho s holocaustom. Okrem toho sa tu snažia dokumentovať mená všetkých Židov zavraždených v Európe. Vypočítali, že keby mali byť prečítané všetky mená a príbehy osôb, ktoré sú tam zapísané, trvalo by to šesť rokov a sedem mesiacov.

Otváracia doba:

Pamätník je pre turistov otvorený nonstop. Informačné centrum má otvorené denne (okrem pondelkov) od apríla do septembra od 10:00-22:00 a od októbra do marca je otvorené od 10:00-19:00. Vstupné na pamätník aj do informačného centra je zdarma.