Prezidentský palác

Tento palác dávnejšie slúžil ako kráľovský palác a to do roku 1974, kedy bola monarchia v Grécku zrušená. V súčasnosti je palác oficiálnym sídlom prezidenta Gréckej republiky.

Prezidentský palác sa nachádza v centre Atén. Tvorí ho pomyselný trojuholník najvýznamnejších štátnych budov, do ktorých patrí Hellénsky parlament a palác Zappeion.

Tento palác dal v oku 1868 postaviť kráľ George I. ako dom pre jeho rodinu a predovšetkým pre jeho syna, ktorý si neskôr vzal za ženu Sofiu Pruskú a stal sa gréckym kráľom. Po vyhorení kráľovského paláca na námestí Syntagma, sa z ich rodinného domu stalo oficiálne sídlo. To vytrvalo až do roku 1924, kedy zvrhli monarchiu a bola vyhlásená republika. V roku 1935 sa však monarchia znovu obnovila a kráľ sa vrátil do paláca. Po sedem ročnej vojenskej diktatúre bola obnovená demokracia a palác sa opäť stal sídlom prezidenta.

Toto sídlo navrhol v neoklasicistickom štýle architekt Ernst Ziller. Patril medzi najvýznamnejších architektov svojej doby a iba v Grécku postavil 700 budov. Palác obkolesujú nádherné záhrady, ktoré zaberajú približne 25 000 metrov štvorcových. Tieto záhrady sa nachádzajú v centre Atén a predstavujú obrovský zelený raj.