Cestujeme do Newcastle

Mesto na nachádza na severovýchode Anglicka na území grófstva Tyne a Wear. Toto územie bolo osídlené už na začiatku nášho letopočtu. Podobne ako aj v iných anglických mestách, najväčší rozvoj mesta má na svedomí priemyselná revolúcia v osemdesiatych rokoch 18. storočia. V tom čase sa v meste predovšetkým ťažilo uhlie a vyrábali sa lode.

V súčasnosti je Newcastle významným kultúrnym, ekonomickým a intelektuálnym centrom s bohatým nočným životom. V meste sa koná množstvo spoločenských akcií.

Dôležitou časťou života ľudí z Newcastle je šport. Najznámejším sa stal futbal a to vďaka klubu Newcastle United.

Pri návšteve tohto mesta určite nevynechajte prechádzku popri rieke Tyne. Uvidíte niekoľko zaujímavých mostov, napríklad oblúkový most Tyne Bridge z 20. rokov 20. storočia a jediný nakláňajúci sa most na svete, Millennium Bridge. Medzi najvýznamnejšiu historickú budovu patrí katedrála sv. Mikuláša z 11. storočia.

Z rovnakého obdobia pochádza aj obytná veža, ktorá bol časťou Newcastleského hradu. V jej interiéri uvidíte veľkú sálu, kaplnku a súkromné kráľovské izby.

Severne od veže sa nachádza Čierna brána z polovice 13. storočia. Po oboch stranách jej prejazdu stoja polkruhové veže. Prejazd je sprístupnený po padacom moste. Horné poschodia čiernej brány v novoveku prestavali na byty, ktoré sú obývané aj dnes.

Newcastle