Katedrála Vasila Blaženého

Táto rozprávková a farebná katedrála je najznámejšia v Moskve. Bola postavená na príkaz Ivana Hrozného v rokoch 1555 – 1560 ako pripomienka víťazstva nad kazaňským a astrachaňským chánom.

Jedna verzia tvrdí, že stavitelia sú dve osoby, Postnik a Barma, druhá zas vraví, že sa jedná iba o jedného človeka, ktorý sa volal Postnik Barma Jakovlev.

Legenda vraví, že po dokončení baziliky dal Ivan staviteľov oslepiť, aby už nikdy nemohli postaviť podobné dielo. Koľko staviteľov dal Ivan Hrozný oslepiť však už nikto nevie.

Architektúra

Stavba sa skladá z deviatich kupol, z ktorých každá je inak vyzdobená. Na prvý pohľad to pôsobí možno chaoticky, no opak je pravdou. Stačí, ak sa pozorne pozriete a zistíte, že každá kupola presné geometrické usporiadanie.

Základom je veľký kríž. Na jeho každom konci stojí veľká kaplnka s veľkou kupolou. Veľký kríž je preložený malým krížom. Nad každým koncom malého kríža stojí malá kaplnka s malou kupolou. Čím dostaneme osem kupol. Číslo osem symbolizuje osem dní obliehania Kazane. Deviata kaplnka, ktorá je najväčšia a nachádza sa v strede baziliky, symbolizuje deviaty deň, kedy mesto Kazaň konečne padlo do rúk cára Ivana.

Túto baziliku by ste mali určite nemali vynechať pri návšteve mesta. Zvonka pôsobí dojmom veľkej stavby, ale zvnútra sa vám bude zdať celkom malá. Bazilika sa skladá z veľkého množstva malinkých kaplniek, ktoré sú krásne vyzdobené.