Berlín

Berlínsky múr

Berlínsky múr

East Side Gallery je múzeum na rozhraní berlínskych štvrtí Friedrichshain a Kreuzberg (od roku 2001 sú tieto štvrte spojené). Toto múzeum pod šírim nebom je jedno z mála miest, kde sa nachádzajú pozostatky Berlínskeho múru. Jedná sa o najväčšie nekryté múzeum na svete.

Brandenburská brána

Brandenburská brána

Brandenburská brána je najznámejšou pamiatkou v Berlíne, považujeme ju za symbol Berlína. Pôvodne slúžila ako mestská brána, kde sa platilo mýtne.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je najznámejší hraničný priechod Berlína z doby studenej vojny. Cez tento priechod mohli prejsť iba diplomati, novinári alebo obyvatelia inej než nemeckej národnosti, ktorí navyše museli mať zvláštne povolenie.

Gerndarmenmarkt

Gerndarmenmarkt

Jedným z najkrajších námestí je práve námestie Gerndarmenmarkt. Jeho história siaha až do 17. storočia a je pomenované podľa vtedajšieho policajného pluku - gens d’armores. Ten spravoval kasárne, ktoré sa práve na tomto námestí nachádzali.

Alexanderplatz

Alexanderplatz

Alexandrovo námestie je najznámejším námestím Berlína. Pomenovanie dostalo podľa ruského cára Alexandra I. Námestie slúžilo ako trh s dobytkom, neskôr bolo určené ako priestor na výstavy alebo prehliadky.

Ulica pod lipami

Ulica pod lipami

Unter den Linden je najznámejšia a najstaršia ulica v Berlíne. Na konci 16. storočia slúžila ako spojnica medzi mestským palácom (Berliner Stadtschloss) a parkom Tiergarten.

Víťazný stĺp

Víťazný stĺp

Tento stĺp bol postavený v roku 1864 na prianie pruského cisára Viliama I. Víťazný stĺp symbolizuje víťazstvo Pruska v prusko-dánskej vojne v roku 1864.

Spolkový snem (Bundestag/Reichstag)

Spolkový snem (Bundestag/Reichstag)

Keď sa Berlín stav hlavným mestom zjednoteného Nemecka v roku 1871, sídlil nemecký parlament na ulici Leipziger Strasse, kde sa dnes nachádza budova Bundestag. Pôvodné sídlo však nebolo dostatočne veľké, a tak sa parlament presunul do budovy Reichstagu, kde dnes sídli Spolkový snem.

Oberbaumbrücke

Oberbaumbrücke

Podobne ako Brandenburská brána aj most Oberbaumbrücke, ktorý vedie cez rieku Spree, ktorý kedysi spájal berlínske štvrte Friedrichshain a Kreuzberg, je symbolom obnovenej jednoty mesta. Jedná sa o najdlhší a najkrajší most v Berlíne. Dnes po ňom premávajú autá aj električky, ale ak chcete, dostanete sa po ňom aj pešo alebo na bicykli.

Palác Charlottenburg

Palác Charlottenburg

Palác Charlottenburg bol postavený pre pruského kráľa Fridricha I. podľa plánov Simona Gondeau v roku 1699. Tento barokový letný palác venoval jeho manželke Charlotte Sophii, ktorá onedlho urobila z Charlottenburgu centrum intelektuálov. Práve po nej nesie palác svoje meno.

Olympijský štadión

Olympijský štadión

Olympiastadion je vôbec najväčším štadiónom v Nemecku. Na jeho mieste stál iný štadión, ktorý sa volal Nemecký štadión a bol postavený pri príležitosti Letných olympijských hier v roku 1916.

Televízna veža

Televízna veža

Najväčšia dominanta Berlína je Brandenburska brána a Televízna veža. Táto veža má výšku 368 metrov a poskytuje najvyšší vyhliadkový bod v Berlíne. Jej stavba začala v 50. rokoch a dokončená bola až rokoch 60.

Museumsinsel

Museumsinsel

Museumsinsel je komplexom piatich múzeí, ktoré sú od roku 1999 zahrnuté do svetového dedičstva UNESCO. S konštrukciou tohto komplexu sa začalo v dvadsiatich rokoch 19. storočia a výstavba trvala 100 rokov.

Holocaust Mahnmal

Holocaust Mahnmal

Medzi Brandenburskou bránou a námestím Potsdamer Platz v srdci mesta sa nachádza pamätník holocaustu. Myšlienka pamätníka pochádza z 80. rokov, zrealizovaný bol až v roku 2003.

Berliner Dom a Lustgarten

Berliner Dom a Lustgarten

Berliner Dom je ďalším zo symbolov Berlína. Je to najväčší kostol v meste spolu s farnosťou, ktorá spadá pod Evanjelickú cirkev Brandenburska.

Potsdamer Platz

Potsdamer Platz

Potsdamer Platz je jedným z námestí, kde sa skĺbila historická architektúra s modernou. Jeho história začala v roku 1838, kedy tu bola postavená prvá železničná zastávka.

Kam na jedlo v Berlíne?

Kam na jedlo v Berlíne?

Berlín z pohľadu gastronómie nie je typickým nemeckým mestom. V miestnej reštaurácii sa veľmi nestretnete s klasickou klobásou s kapustou, ale skôr si pochutíte na kebabe alebo currywurstu.

Typické nápoje v Berlíne

Typické nápoje v Berlíne

V typických nápojoch sa Berlín od ostatných nemeckých miest veľmi nelíši. V každom bare môžete ochutnať rôzne druhy pív, dokonca vo veľa baroch si vlastné pivo točia samy, takže tu narazíte aj na jedinečné pivá, ktoré neochutnáte nikde inde.

Pamiatky v Berlíne zadarmo? Žiaden problém

Pamiatky v Berlíne zadarmo? Žiaden problém

Pokiaľ máte obmedzený rozpočet, v Berlíne môžete niektoré krásne miesta a pamiatky navštíviť aj bezplatne. V tomto článku sa dočítate o niekoľkých miestach, kde peniaze nepotrebujete.

Zaujímavé berlínske festivaly

Zaujímavé berlínske festivaly

V Berlíne nájdete bohatú kultúrnu a zábavnú scénu, ktorá ponúka mnoho kultúrnych podujatí. Medzi tie najznámejšie patria festivaly, na ktoré sa prídu každoročne zabaviť tisícky turistov.

Cestovanie v Berlíne

Cestovanie v Berlíne

Mesto má vybudovanú, spoľahlivú a kvalitnú sieť mestskej dopravy, ktorá zahŕňa metro, vlaky, autobusy, metrobusy, električky a lode. Berlín je veľké mesto, takže verejnú dopravu určite využijete.