Rotunda

Najstaršia stavba v Thessaloniki, Galeriova rotunda, je masívna okrúhla stavba, ktorá slúžila ako rímske mauzóleum, kresťanský kostol a tiež ako mešita. Interiér ukrýva úchvatné mozaiky, zvonku ju zdobí minaret.

Rotunda bola postavená za čias rímskeho cisára Galeria v rokoch 305 - 311 ako súčasť rozsiahleho palácového komplexu. Pôvodne mala slúžiť ako cisárova hrobka, na tento účel však nikdy nebola využitá.

V 4. storočí bola na pokyn rímskeho cisára Theodosiusa rotunda prestavaná na chrám, ktorý bol zasvätený svätému Jurajovi. Odtiaľ pochádza jej druhý názov - Agios Georgios. Bola rozšírená o apsidu a predsieň, úpravami prešiel aj interiér. Steny boli ozdobené mramorom a impozantnými mozaikami. Túto výzdobu môžeme obdivovať dodnes, i keď sa na nej už podpísal čas.

Zaujímavosťou je, že Rotunda bola kedysi spojená s Galeriovým oblúkom, ktorý je vzdialený približne 90 metrov. Stavby spojovala ulica lemovaná honosným stĺporadím a tiahla sa až k cisárskemu palácovému komplexu.

V roku 1430 ovládli Thessaloniki osmanskí Turci a v roku 1590 bola Rotunda zmenená na mešitu a bol k nej pristavaný minaret. Po vzniku samostatného gréckeho štátu boli kresťanské kostoly, ktoré Turci prerobili na mešity, znovu vysvätené a zmenené na kostoly, pričom boli odstránené aj minarety. Minaret na Rotunde však zostal dodnes a stal sa jej neodmysliteľnou súčasťou. Rotunda je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.