Ružová púšť Wadi Rum

Wadi Rum alebo Mesačné údolie je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza na juhu Jordánska. Je súčasťou Arabskej púšte, ktorá pokrýva väčšinu Saudskej Arábie a časť Jordánska. Wadi Rum je nádherným úkazom, ktorý vytvorila príroda v Arabskej púšti.

Púšť Wadi Rum sa nachádza asi 60 kilometrov južne od Aquaby. Najlepší spôsob, ako ju spoznať, je džípom alebo na ťave. Sprievodca vám za pár hodín ukáže všetko to najkrajšie z údolia. Prehliadka sa začína neďaleko hory Sedem vrcholov múdrosti. Rovnocenný názov nesie aj kniha britského diplomata T. E. Lawrenca, s ktorým je nielen Wadi Rum ale i celá história Sýrie a Jordánska spájaná. Lawrenc spolu so synmi šarifa Husajna viedol arabské povstanie proti Osmanom v prvej svetovej vojne.

Cestou do púšte sa otvára jedna z najkrajších prírodných scenérií sveta. Tento obraz ešte viac umocňuje slnko odrážajúce sa v skalách. Impozantné duny z červeného piesku, úchvatné skalné útvary farebného pieskovca. Uvidíte tu dokonalé farebné dielo, ktoré po stáročia vytvárala príroda za pomoci piesku, vody a vetra. Jeho krása doslova vyráža dych.

Duny postupne prechádzajú od béžovej cez ružovú červenú až po oranžovo červenú. Z farebného piesku postupne vyrastajú pieskovcové útvary. Všade okolo vidíte červené a oranžové odtiene, v ktorých sa doslova strácate. Wadi Rum je skutočne úchvatná. Nikdy by ste neverili, že púšť môže byť taká podmanivá.

Wadi Rum je domovom pre asi 2000 beduínov z kmeňa Zalabia, ktorí žijú v rámci rezervácie. Radi vás pohostia čajom, rozpovedia svoje príbehy a dokonca môžete zostať na noc v beduínskom stane. Čo je na Wadi Rum obzvlášť úchvatné, sú západy slnka ako nikde inde na svete. Celá krajina sa postupne sfarbí do červeno ružovej farby, ktorá postupne mení svoje odtiene a vytvára úchvatné prírodné divadlo.