O Bruseli

Brusel je hlavné a zároveň najväčšie mesto v Belgicku. Úradným jazykom je tu francúzština a holandčina.

Symbolom mesta je Manneken Pis. Ide o bronzovú sochu chlapca, ktorý vykonáva potrebu do fontány. Túto fontánu nájdete blízko Veľkého námestia Bruselu. Viaže sa k nej zaujímavá legenda, ktorá hovorí, že chlapec vykonávaním potreby zneškodnil nálož, ktorá mala zničiť radnicu aj s mestskou radou.

Ďalším významným turistickým miestom je pravouhlé námestie Grand Place, ktoré v preklade znamená Veľké námestie. Kedysi sa tu nachádzalo veľké trhovisko. Veľmi krásnym objektom na námestí je kvetinový koberec La Maison du Roi, ktorý je každé dva roky obmenený.

Dominantou Grand Place je gotická radnica z 15. storočia. K nej patrí aj vyhliadková veža, ktorá je vysoká 96 metrov a nachádza sa na nej socha sv. Michaela, ktorý je patrónom Bruselu. Celé námestie je naozaj unikátne, čo potvrdil aj fakt, že od roku 1998 patrí na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

V Bruseli môžete navštíviť Kráľovský dvor. Ide o pôvodnú budovu cechu pekárov, ktorej oficiálny názov je La Maison du Roi. Ten bol v 19. storočí prestavaný. Dnes v ňom sídli Mestské múzeum so sídlom na Veľkom námestí Bruselu.

Brusel