Cyprus, Afroditin ostrov

Cyprus je očarujúci ostrov v Stredomorí, ktorý je zmesou gréckej, tureckej a britskej kultúry. Je opradený mytologickými príbehmi, skrýva významné archeologické náleziská a  ponúka celoročne ideálne počasie a dokonalé pláže s azúrovým morom.

Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori, ktorý leží juhovýchodne od Turecka. Cyprus spája dva rozdielne svety a kultúry. Je rozdelený na južnú časť - Cyperskú republiku a severnú časť - Tureckú republiku, ktorú však uznáva iba Turecko. Turisti navštevujú najmä južnú časť, kde sa nachádzajú obľúbené dovolenkové letoviská s kvalitnými službami.

Afroditin ostrov

Ak ste si doteraz mysleli, že grécka bohyňa Afrodita sa zrodila na Olympe, ste na omyle. Zrodila sa z morskej peny práve na ostrove Cyprus, ktorý je vďaka tomu prezývaný ako “Afroditin ostrov¨. Afroditina pláž pri meste Paphos je lákadlom pre mnohých zaľúbencov a neďaleko sa nachádzajú aj Afroditine kúpele, kde sa podľa legendy stretávala s milencom Adonisom. Musíme uznať, že bohyňa lásky a krásy si naozaj nemohla vybrať lepšie miesto. Cyprus je skutočný skvost, ktorý sa môže pýšiť dokonalými plážami, z ktorých je mnoho označených modrou vlajkou. Pláže pokrýva biely alebo tmavý piesok, jemný štrk a lemujú ich nádherné azúrové vody Stredozemného mora.

Hlavné mesto Cypru, Nikózia, dýcha históriou na každom kroku. Vzniklo ešte v časoch Byzantskej ríše a jeho dnešnú podobu ovplyvnili templári a Benátčania. Historické centrum sa nachádza za mestskými hradbami a ukrýva bohaté pamiatky. Hranica medzi gréckou a tureckou časťou ostrova vedie práve cez centrum mesta Nikózia a to priamo na pešej zóne. Nikózia je jediné mesto na svete, ktoré je rozdelené hranicou.

Larnaka je tretie najväčšie mesto ostrova, ktorého obľúbenosť stále rastie. Nachádza sa tu medzinárodné letisko, ktoré sem presunuli z Nikózie. V Larnake sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ako je napríklad kostol sv. Lazara alebo Kamares Aquaduct.

Dovolenka na Cypre

Cyprus si zamilujú aj tí, ktorí hľadajú aktívnejšiu dovolenku. Borovicové lesy a chodníčky v pohorí Troodos sú ideálne pre turistov i cyklistov. Ak chcete spoznávať históriu ostrova, urobte si výlet po starovekých kláštoroch a byzantských kostoloch. Veľkým lákadom sú aj miestne vinohrady a vínne cesty. Vnútrozemie ostrova zase ponúka citrusové sady, olivové háje a narazíte tu na pastierov kôz a oviec. Na Cypre si určite každý nájde to svoje.