Panagia Paraportiani

Najznámejšou sakrálnou stavbou na ostrove Mykonos je jednoznačne Panagia Paraportiani. Krásny kostol zasvätený Panne Márii je jednou z najfotografovanejších pamiatok ostrova.

Panagia Paraportiani pôsobí zvonku ako jedna veľká stavba, v skutočnosti však združuje päť menších samotných kostolíkov. Pôvodne bola stavba súčasťou mestského opevnenia a hradu Kastro. Kostolík sa nachádzal hneď vedľa vstupnej brány do hradu, odkiaľ pochádza aj jeho samotný názov. Paraportiani v preklade znamená “stáť vedľa vstupných dverí¨.

Ide o architektonický unikát, ktorý predstavuje štyri samostatne stojace kostolíky, ktoré sa o seba operiajú a sú prepojené fasádou. Centrálnou stavbou je kostolík Agios Efstathios, ktorý obklopujú Agios Anargyros, Agios Sozon, a Agia Anastasia. Tie poskytujú oporu piatemu kostolíku, ktorý je postavený na ich vrcholkoch a vyzerá ako kupola. Svätostánok pochádza z 15.storočia a je najbizarnejšou a zároveň najdôležitejšou stavbou v celom Grécku.

Kostoly neboli postavené naraz, ale ich výstavba prebiehala postupne po stáročia. Najstarším kostolíkom je Agios Anargyros, ktorý pochádza z konca 14. storočia. Ostatné kostoly boli postavené v 16. a 17.storočí. Fasáda stavby je biela, keďže zámerom bolo, aby bola v kontraste z azúrovo modrým morom.