Jordánska Akaba

Akaba alebo Aqaba leží na najjužnejšom cípe Jordánska a jediným mestom pobrežným mestom krajiny. Má strategickú polohu v severovýchodnej časti Červeného mora a je tiež dôležitým východiskovým bodom pre vstup do Saudskej Arábie.

Akabský záliv obmýva Jordánsko, Izrael, Egypt a Saudsku Arábiu a predstavuje dôležitý prístav nielen pre Jordánsko, ale aj okolité krajiny. Červené more je vďaka svojej teplote ideálne na kúpanie počas celého roka a zároveň ukrýva bohatý podmorský svet. Okrem Akaby leží na pobreží Akabského zálivu tiež izraelský Eilat, ktorý je rovnako obľúbenou dovolenkovou destináciou.

Archeologické nálezy dokazujú, že mesto bolo obývané už pred viac ako 6000 rokmi a sústreďovalo sa na výrobu medi. I keď má mesto bohatú históriu, zachovalo sa iba pár pamiatok. V centre mesta nájdete mameluckú pevnosť a jeden z najstarších kresťanských kostolov. Zaujímavosťou je, že mesto patrí do tzv. tax a duty free zóny, takže tu môžete nakúpiť veľmi výhodne napr. zlato, oblečenie alebo parfémy.

Ak chcete preskúmať akabský podmorský svet, najkrajšie pláže nájdete južne od Akabského prístavu. Sú tu nádherné čisté pláže a vody plné farebných koralov a exotických rýb.

Jordánska Akaba