Genova

Janov (Genova) je najväčší taliansky námorný prístav, ktorý vám ponúka bohatú kultúru, pamiatky a nezabudnuteľné gastronomické zážitky.

Dejiny Janova siahajú až do 5. storočia pred našim letopočtom. Mesto obývali Feničania, Gréci aj Rimania, neskôr bolo mesto zničené Kartágincami. Vďaka jeho výbornej polohe sa prístav veľmi rýchlo znova postavil na nohy. V roku 1100 bol Janov súčasťou námornej republiky, ktorá bola najvýznamnejším ekonomickým centrom Talianska.

Janov je veľmi výnimočný aj vďaka tomu, že je rodiskom známeho moreplavca a objaviteľa - Krištofa Kolumba. Jeho rodný dom si prídu každý rok obzrieť tisícky turistov.

Dnes má Janov 600 000 obyvateľov a predstavuje šieste najväčšie mesto v Taliansku. Je vyhlásené za Hlavné mesto európskej kultúry a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

V historickej časti nájdete mnoho kostolov, palácov a galérií, ktoré stoja za návštevu. V tomto centre uvidíte úzke stredoveké uličky, ktoré sú lemované reštauráciami a rôznymi obchodíkmi.

Na hlavnom námestí Piazza de Ferrari stojí mnoho architektonických skvostov. Medzi najznámejšie patrí Dóžov palác, ktorý pochádza z 13. storočia. Ďalšou zaujímavosťou je veža Torre Grimaldina z roku 1539. Tiež sa tu nachádza burza, opera a múzeum.

Dominantou celého mesta je veža Torre de la Lanterna. Ide o maják, ktorý je označený za najstaršiu zachovalú stavbu tohto typu na svete. Výška veže je 76 metrov a od roku 2006 sa vo veži nachádza múzeum, vďaka ktorému sa dozviete viac o histórii Janova.

lacné letenky genova