Najvyššia budova sveta

Burj Khalifa je jedinečná stavba, ktorá predstavuje dominantu moderného Dubaja. Ide o mrakodrap, ktorý má výšku 828 metrov a pri dobrej viditeľnosti ho môžete zazrieť aj z diaľky 100 kilometrov.

Tento mrakodrap postavili podľa plánov amerického architekta Adriana Smitha v rokoch 2004 – 2009. V tejto budove sa nachádza najvyššie položený apartmán, to znamená že je to najvyššia budova, ktorá sa využíva aj na obytné účely. Taktiež má druhú najvyššie položenú vyhliadkovú plošinu.

V tomto mrakodrape je celkom 189 poschodí, z ktorých je využiteľných 163. Na spodných 37 poschodiach sa rozkladá svetovo známy hotel Armani. V tomto komplexe sa nachádza celkovo 1044 apartmánov, z ktorých 144 patrí hotelu Armani.

Ďalej nad hotelom 49 poschodí zaberajú kancelárie, pričom každé 20. poschodie je určené na logistiku. Na 123. poschodí nájdete recepciu a 124. poschodie je vyhliadková plošina At the Top, na ktorej je terasa.

Až 4 poschodia sú určené pre fitness a wellness centrá. Ďalších 5 poschodí slúži Mohammedu Alimu Alabbarovi, generálnemu riaditeľovi Emaar Properties. Na týchto poschodiach nájdete kancelárie a aj mešitu.

Od roku 2011 sa na 122. poschodí nachádza reštaurácia At.Mosphere, ktorá sa stala najvyššie položenou reštauráciou na svete. V tom istom roku boli v mrakodrape otvorené aj automaty na zlato, ktoré ponúkajú zlaté tehličky.