Šikmá veža

Najznámejšounajobľúbenejšou pamiatkou je 56 metrov vysoká Šikmá veža Torre Pendente. S jej výstavbou sa začalo v roku 1173 a do roku 1185 boli postavené iba 3 poschodia.

Pokus o postavenie najvyššej veže sveta pozastavil problém. Stavba sa totiž začala nakláňať. K počudovaniu to bolo na opačnú stranu, ako je naklonená dnes. Zistilo sa, že príčinou boli príliš veľké základy v mäkkej hornine.

V roku 1270 pri pokuse o vyrovnanie veže boli pridané ďalšie poschodia ale netrvalo dlho a veža sa opäť naklonila. Stavitelia sa preto rozhodli s výstavbou ďalej nepokračovať a pokus vybudovať najvyššiu vežu sveta skončil neúspechom.

V polovici 14. storočia sa podarilo Torre Pendente Tommasovi Pisanovi dokončiť.

Vzhľadom na to, že v 20. storočí bolo vychýlenie veže už neuveriteľných 5 metrov a vychyľovanie ďalej pokračovalo, potrebovala okamžitú záchranu. V roku 1990 bola uzavretá a prebiehali tam záchranné práce.

Jej základy spevnili pomocou oceľových lán a špeciálnymi stavebnými postupmi bolo odsaté mäkké podložie, ktoré spôsobovalo prepadanie. Vďaka tejto záchrane sa sklon veže začal postupne zmenšovať a dnes je veža vychýlená okolo 3 metre. Od roku 2001 je Šikmá veža opäť sprístupnená verejnosti.

Šikmá veža v Pise