Opera Garnier

Tento skvost architektúry nájdete na námestí Avenue de L´opera. Svojou pompéznosťou opera prekonala aj slávnu La Scalu v Miláne.

Operu Garnier alebo Palác Garnier postavil v 19. storočí Napoleon III. Všetko to začalo tým, že Napoleona III. počas cesty do Opery ohrozil výbuch bomby. Vtedy si Napoleon uvedomil, že mesto potrebuje bezpečné divadlo, a tak vyhlásil konkurz na novú budovu divadla.

Do konkurzu sa zapojilo 170 architektov a vyhral ho dovtedy neznámy architekt Charles Garnier, pretože ako jediný splnil veľmi ťažké podmienky Napoleona III. On požadoval, aby sa budova nachádzala presne v centre. Práve tam boli problémy s podzemnou vodou, ktoré odstrašili mnoho architektov. Práve Charles Garnier vytvoril podzemnú zbernú nádrž, ktorá vyrovnávala tlak. Do pätnástich rokov dokázal vybudovať pompéznu stavbu, ktorá mala veľkosť 11 500 m2 .

A tak táto budova svojou veľkosťou prekovala aj známe divadlo La Scala v Miláne. Opera Garnier sa stala najväčším divadlom na svete a centrom spoločenského života v tej dobe.

Počas historicky prvého predstavenia sa tu zhromaždila smotánka, ktorá sem prišla ukázať svoje vysoké spoločenské postavenie. Počas návštevy obdivovali krásnu architektúru, ktorá sa podobala palácu. Preto sa Opere Garnier často hovorí aj Palác Garnier. Každý kúsok paláca je unikátny a dych berúci.