Atény

Akropola

Akropola

Akropola je najdôležitejšia časť starovekých gréckych miest. Obvykle je umiestnená na nejakom vyvýšenej časti mesta a je veľmi dobre opevnená.

Prezidentský palác

Prezidentský palác

Tento palác dávnejšie slúžil ako kráľovský palác a to do roku 1974, kedy bola monarchia v Grécku zrušená. V súčasnosti je palác oficiálnym sídlom prezidenta Gréckej republiky.

Aténska akadémia

Aténska akadémia

Akadémia pokračuje v tradícii platónovej akadémie, ktorá je jednou z prvých škôl, ktoré sa stali inšpiráciou pre európsky vzdelávací systém.

Hadriánova knižnica

Hadriánova knižnica

Atény sú hlavným mestom Grécka a kolískou európskej civilizácie. Toto mesto bolo osídlené už pred 7000 rokmi, kedy bola mladšia doba kamenná. Hlavné Aténske pamiatky však pochádzajú z obdobia antiky, pretože v tých časoch grécka kultúra vládla celému svetu.

Dionýzovo divadlo

Dionýzovo divadlo

Aténska akropola nie je zaujímavá iba sama o sebe, ale zaujme aj svojim okolím. Nájdeme tu Dionýzovo divadlo, ktoré patrí k najstarším divadlám na svete.

Grécky parlament

Grécky parlament

Parlament sa nachádza v centre mesta v nádhernom paláci. Presne v severnom rohu Kráľovských záhrad, na križovatke dvoch veľmi známych ulíc - Leoforos Vasilissis Sofias a Leoforos Vasilissis Amalias. Hneď oproti parlamentu sa nachádza veľmi známe námestie Syntagma.

Hephaestov a Zeusov chrám

Hephaestov a Zeusov chrám

Hephaestov chrám (Temple of Hephaestus) je najzachovalejší grécky chrám v Aténach. Chrám je naozaj skoro v pôvodnom stave. Nachádza sa na severo-západnej strane Aténskej agory na vrchole kopca Agoraios Kolonos.

5 pamiatok v Aténach, ktoré musíte vidieť

5 pamiatok v Aténach, ktoré musíte vidieť

Atény sú mesto s najbohatšou a najstaršou históriou v Európe. Pamiatky, ktoré sa v meste nachádzajú pochádzajú ešte zo staroveku a patria do svetového zoznamu UNESCO.