Ostrov Ios

Pri návšteve Santorini si môžete urobiť výlet i na neďaleký ostrov Ios, ktorý rovnako patrí do súostrovia Kyklady v Egejskom mori. Práve vďaka svojej blízkosti k Santorini je ostrov obľúbeným cieľom pre turistické výlety.

Ios je úžasný ostrov so zlatistými plážami a hornatou krajinou. Je to malý ostrov dlhý 15 km a široký 7 km, ktorý je domovom približne 2 tisícom obyvateľov. Väčšina obyvateľstva sa sústredí v hlavnom meste Ios, ktorý sa tiež nazýva Chora. Obľúbeným turistickým letoviskom je Mylopotas. Ios pokrývajú nádherné pláže, ktoré sa radia k tým najkrajším v celom Grécku. Kedysi bol Ios známy ako “párty ostrov¨, dnes je to skôr pokojnejšie miesto a dôraz sa kladie najmä na tradície a kultúru.

Ostrov Ios je mnohým možno známy i z gréckej mytológie. Podľa legendy sa tu narodila Homérova matka a údajne by tu mal byť pochovaný. Na mieste nazývanom Plakatos stojí jeho hrobka.

Zaujímavosťou je, že napriek malej rozlohe je ostrov doslova posiaty kostolíkmi a kaplnkami, ktorých tu je približne 400. Ak sa chcete na ostrov dostať, celodenné výlety sa organizujú priamo z ostrova Santorini. Loď sa plaví z hlavného santorinského prístavu Athinios a plavba trvá približne hodinu. Väčšina turistov ako prvé navštívi hlavné mesto Ios (Chora), ktoré je turisticky rušné s množstvom kaviarní, reštaurácií a obchodíkov. Úchvatná je miestna kykládska architektúra. Navštívte i kostol Panny Márie Gremiotissa, odkiaľ budete mať nádherný výhľad. Ak sa chcete okúpať v mori a oddýchnuť si na pláži, potom zájdite na miestnu pláž Mylopotas.