Spôsob dopravy v Benátkach

Ak budete ubytovaní v centre Benátok, pravdepodobne sa zaobídete bez verejnej dopravy. Mesto bez problémov prejdete pešo. Ak bývate ďalej od centra, môžete využiť autobusové linky alebo vodné autobusy, ktoré sú v Benátkach kvôli množstvu okolitých ostrovov rozšírené

Východisková stanica pre autobusy je Piazzale Roma, ktoré jazdia do vnútrozemia, vrátane letísk či Mestre. Do vnútrozemia jazdia linky 15, 45 a 5, ktorá jazdí na letisko. K dispozícii sú aj nočné autobusy liniek N1 a N2.

Ceny autobusových lístkov sú prijateľné, napríklad za cestu z Mestre do centra zaplatíte cca 2 €, ak však plánujete využívať dopravu častejšie, oplatí sa objednať si kartu Venezia Unica. Vďaka nej môžete získať neobmedzenú dopravu po centre, okolitých ostrovoch, ale aj blízkych mestách vrátane Mestre alebo letiska Marco Polo. Toto všetko získate za 48€ a k tomu ešte trojdňový neobmedzený vstup na všetky pamiatky.

Pre Benátky sú charakteristické vodné autobusy (Vaporettom). Cestovné lístky na vodné autobusy stoja 6,5 € a označujú sa štandardne pred vstupom do lode (deti do 5 rokov majú jazdu zadarmo, ostatné platia celú sumu). Veľmi dobrá voľba je kúpiť si celodenný lístok (platí celých 24 hodín), ktorý stojí 20 € a môžete si urobiť naozaj krásny celodenný výlet na ostrovy Murano, Burano, a z Burana linkou 12 cez Punta Sabbioni doplávať až na Lido di Venezia.

Ak sa chcete previezť slávnou benátskou Gondolou, pripravte si slušný obnos peňazí. Jedna cesta stojí 80 na tridsať minút, za každých 15 minút navyše zaplatíte 40 eur. Ďalšie príplatky sa platia za akordeonistu a speváka na palube. Aj keď sú ceny stanovené oficiálne, mnoho gondoliérov skúša pýtať omnoho vyššiu cenu. Vyhnete sa tomu, ak budete brať gondolu z oficiálneho prístaviska.

akciové letenky do benátok