Piazzale Michelangelo

Piazzale Michelangelo je Michelangelovo námestie v štvrti Oltrarno. Námestie bolo vybudované na kopci Monte alle Croci vysoko nad riekou Arno. Vďaka tomu ponúka návštevníkom krásny pohľad na celú Florenciu.

Námestie sa postavilo v rámci projektu modernizácie mesta. Výstavba začala v roku 1860 pod vedením architekta Giuseppe Poggiho, ktorý sa zaslúžil o súčasnú tvár Florencie. Námestie postavili vysoko nad mestom preto, pretože malo pôvodne slúžiť ako vyhliadková terasa.

Námestie bolo dokončené v roku 1869 a je poctou talianskemu umelcovi, renesančnému sochárovi a maliarovi Michelangelovi. Jeho súčasťou je veľa Michelangelovych diel.

Dominantným prvkom námestia je lodžia, ktorá je postavená v neoklasicistickom štýle. Pôvodne mala slúžiť ako priestor pre Michelangelovo múzeum, dnes tu sídli reštaurácia.

Na námestie sa dostanete autom po uliciach Viale dei Colli a Viale Michelangelo. Môžete sa k tomuto námestiu dostať aj pešo, pretože z centra mesta vedú schody.

Vzhľadom na to, že námestie ponúka dychberúci panoramatický pohľad na celú renesančnú Florenciu, stalo sa jedným z najnavštevovanejších miest vo Florencii. Z námestia je možné vidieť všetky najdôležitejšie pamiatky mesta - pevnosť Forte di Belvedere, most Ponte Vecchio nad riekou Arno, Galériu degli Uffizi, kláštor San Lorenzo, vežu Palazzo Vecchio a samozrejme tiež dominantný Dóm Santa Maria del Fiore s Brunelleschiho kopulou a Giottovou zvonicou.

Piazzale Michelangelo Florencia