10 zaujímavostí o Santorini

Grécky ostrov Santorini patrí medzi najviac romantické miesta na svete. Osobité čaro ostrova dotvárajú biele fasády domov, modré kupoly a azúrové more. Prinášame vám zopár zaujímavostí, ktoré ste o Santorini možno doteraz nevedeli.

1. Santorini nie je ostrov

I keď sa mnohí domnievajú, že Santorini je iba jeden ostrov, v skutočnosti ide o súostrovie, ktoré tvorí ostrov Théra (nazývaný Santorini), menší ostrov Theresia, ostrovy Kameni (Palia a Nea) a neobývaný ostrov Aspronisi.

2. Ostrov vznikol vďaka najväčšej erupcii v dejinách ľudstva

Kedysi všetky ostrovy tvorili jeden celok, ostrov, ktorý sa nazýval Strongoli. Výbuchom sopky Théra sa ostrov rozdelil na menšie časti. Erupcia je považovaná za jednu z najväčších v histórii ľudstva a spôsobila dokonca zánik minojskej civilizácie na 110 km vzdialenej Kréte. Klimatické zmeny spôsobené erupciou boli dokonca zaznamenané v Egypte a Číne.

3. Santorini je najväčšia obývaná kaldera na svete

Sopečná erupcia spôsobila, že sa stred ostrova prepadol, čím vznikol obrovský kráter nazývaný kaldera. Steny krátera sa dvíhajú nad morom a vytvárajú kaskádovitú scenériu ostrova. Zaujímavosťou je, že Santorini je údajne jedinou obývanou kaldeoru na svete.

4. Sopka na ostrove je stále aktívna

I keď je momentálne sopka v pokojnom stave, seizmológovia ju neustále sledujú. V jej kráteroch možno pozorovať syčiacu síru a vodné pary. V priebehu tisícročí vybuchla niekoľkokrát, naposledy to bolo v roku 1956. V dôsledku výbuchu sa malá dedinka Rocca úplne stratila v hlbinách mora.

5. Ostrov je spájaný s bájnou Altantídou

Mnohí sa domnievajú, že na mieste súčasného Santorini sa nachádzala bájna Atlantída, ktorá dnes leží na dne mora. Atlantída, nádherný ostrov, ktorý zničila obrovská erupcia sopky. V súvislosti s jej zánikom sa tiež spomína zánik minojskej civilizácie. Žeby náhoda? Niet sa čomu čudovať, že Sanotirni po stáročia priťahoval “hľadačov strateného raja¨.

6. Ostrov pokrývajú farebné pláže

Pôsobením sopečnej činnosti sa na ostrove vytvorili pláže, ktoré majú neobyčajné sfarbenie. Najmä na východnom a juhovýchodnom pobreží nájdete pláže, ktoré sú sfarbené od bielej cez červenú až po čiernu farbu. Obľúbené sú čierne pláže Avis a Perivolos.

7. Na Santorini údajne nájdete až 400 kostolov

Toto číslo síce nie je oficiálne potvrdené, faktom však je, že kostoly sa stali akoby symbolom ostrova Santorini. Ich snehovo bielu fasádu a modré kupoly s krížikmi nesmú chýbať na žiadnej fotke ostrova. Na ostrove sa údajne nachádza viac kostolov ako domov. Trúfnete si ich všetky spočítať?

8. Santorini má svoje “Pompeje¨

Archeologická lokalita Akrotiri, ktorá bola na ostrove objavená, sa nazýva aj “grécke Pompeje¨. Akrotiri, práve tak, ako Pompeje, zničila erupcia sopky a mesto celé tisícročia ležalo pod tonami popolu, kým bolo znovu objavené.