Glasgow a jeho história

História mesta začala už v 6. storočí, kedy na dnešnom území Glasgow bola rybárska osada. Podľa nálezov sa zistilo, že jej obyvatelia jazdili na koňoch a holdovali alkoholu. Založenie mesta bolo spojené s príchodom svätého Kentigerna v 6. storočí. Na mieste dnešnej katedrály dal postaviť kostol.

V roku 1451 vznikla miestna univerzita a z rovnakého obdobia pochádza aj najstarší dom v meste.

17. storočie je považované za obdobie najväčšieho rozkvetu. Práve v tej dobe tu bol postavený prístav a mesto sa stalo centrom obchodu s cukrom a tabakom. V blízkej dobe sa začal rozvíjať obchod s textilom, farbami a látkami.

Na začiatku 19. storočia dominoval v meste ťažký priemysel. Začalo sa ťažiť uhlie, železo, stavali sa lode a vlaky. V tej dobe sa mesto stalo cieľom mnohých prisťahovalcov z Talianska, Írska a východnej Európy.

Nájdete tu vzácnu botanickú záhradu z roku 1817 alebo kanál Clyde, ktorý bol postavený v 20. storočí. Počas oboch svetových vojen mesto zažilo veľký úpadok, z ktorého sa dostalo pomerne veľmi rýchlo.

Významným človekom je miestny rodák Charles Mackintosh, ktorý veľmi ovplyvnil súčasný vzhľad mesta. Vyznával moderný štýl architektúry, čo sa odzrkadlilo aj na jeho stavbách. Postavil napríklad SECC (kultúrne a konferenčné centrum) alebo miestne letisko.